2013. március 31., vasárnap

Epres, falva

Tudtátok, hogy a törökök nem csak gyerekeiket, de településeiket is szeretik köznevek után elnevezni? Nekem annyira nem is tűnt fel egészen ma délutánig. Beszámoló a kis túrámról s némi filozofálgatás Trabzonról újfent (képek telefonról, a rendesek később a megszokott fül alatt).

Trabzon a lehető legrondább város a lehető legszebb helyen

A trabzoni szmogon még a verőfényes, májusra emlékeztető napsütés sem tudott javítani, ezért elhatároztam, kisétálok a városból. Trabzon olyan mint egy csúnya, mutáns szürke pióca ami rácuppant a Fekete- tenger partjára és tucatnyi csápjával szívja ki az életet ebből az egyébként nagyszerű tájból. Kicsit egyszerűbben: a parton elnyúló város a hegyekbe menet hamar elfogy, így bármelyik felfele vezető út igen hamar ki is vezet Trabzonból. Az egyik ilyen "csáp" épp a házunknál kezdődik, így adva volt az útvonal.

Selam Aleyküm!

Felfelé menet bámulatosan gyorsan tisztul a levegő, maximum 20 perc séta után már lehet is látni a szürke szmogba takarózott városközpontot. Felfele caplatva időről-időre öreg török bácsikba botlom, akik nagyon gyanúsan méregetnek egészen addig, amíg apró bolintás mellett "Selam Aleyküm"-mel köszöntöm őket. Ráncos arcuk felderül, s dallamos "Aleyküm Selam"-mal köszönnek vissza. A vidéken idősebbeknek köszönés univerzális "szabály", de illik tudni egy apróságot még a dologról. A bevett köszöntés a korosztályomban "merhaba" míg az előbbi köszöntésforma muszlim gyökerű (azaz bármely muszlim így tudja köszönteni a másikat). Azonban a fiatal generáció már annyira nem csípi a régimódi dolgokat, így egy sima merhabával be is érik. Így már talán érthetőbb, miért örül meg nekem minden öreg, ha muszlim módra köszönök. A dolog egyébként visszafele is nagyszerűen működik: egy harmincas évei elején járó csávónak is Selam-mal köszöntem, mire az morcosan nézett vissza rám. Pedig én csak kedveskedni akartam!

Çay ister misiniz?

Az egyetlen bajom az egyedül korzózással, hogy egy idő után akadnak olyan bácsik, akik egy sima sziával nem elégednek meg, s vagy a kamerám, vagy az egyértelműen külföldi fejem miatt megpróbálnak pár szót kihúzni belőlem. Hamar sikerül is barátságot kötnöm Harunnal, a fogorvossal aki menten bemutat a falu összes férfitagjának. Akik egyébként egyáltalán nem meglepő módon egy teázó szerű épület előtt ücsörögnek (a szokásról lásd előző poszt). Mindenki letámad a kérdéseivel, én viszont gyorsan eloszlatok minden illúziót s közlöm, hogy bizony csak töröm a törököt. Itt meg kell állapítanom, hogy a kijelentésem kiváltotta reakció szerint kétféle török létezik.

1. Hülyének néz, és elkezd pantominezni. Bármit is mondok neki törökül, ő csak kézmozdulatokkal felel.
2. Nyelvésznek néz, s úgy kezd beszélni hozzám, mintha a trabzoni török akcentust a világ legegyszerűbb dolga lenne megérteni.

No, ki tippelné meg hogy melyik típussal hozott össze a sors? Nyilván a kettessel. Harun igyekszik minél többet megtudni rólam, én előadom a szokásos mondókát (honnan jöttem, miért, hova tartok), s miután visszautasítom a közös teázást, meglepően gyorsan befejeződik a török nyelvlecke. Teát visszautasítani amúgy főbenjáró bűn, de kivágom magam, mondván az túl meleg és most kurva meleg van (no a kurva szót csak hozzágondoltam). Hát jó, Kendine iyi bak Peter, és Harun el is tűnik az egyik ház mellett.

Çilekli

Lemaradt a lényeg, már jó ideje a legédibb nevű falu emelkedőin kaptatok. A 'çilek' szó epret jelent, míg a 'li' raggal "epressé" avanzsál. Ha Magyarországon találnék egy Epres községet, biztos megölelgetném az összes lakóját.

No mindegy, találok egy félreeső domboldalt, s jöhet a jól megérdemelt ejtőzés:


Csúnyácska képek az egyébként bámulatosan zöld dombokról (a méltóságos hófödte csúcsokat tessék odaképzelni a háttérbe).



Ha elfordítanám a fejemet a végtelennek tetsző Fekete-tengertől, az idilli táj már-már hobbit lakta vidékre hajaz. El is szundítok egy pár percre, de valami totál anti-hobbit dolog felébreszt:


Még egy kicsit nyújtózom a tavaszi napsütésben, de lassan elindulok visszafelé. Fene tudja, mivel büntetik a  cipő és pulóver nélkül mászkáló birtokháborító fiatalokat a világnak ezen a részén. Az ököljogra gyanakodva  két percen belül már ismét a kanyargós aszfaltcsíkon sétálok.


Lefelé mégegyszer rácsodálkozok a Megyére:


Hazaúton ahogy különféle magányos nótákat dúdolgatok,  egyre csak bekúszik a holnap gondolata az óráimmal és a diákjaimmal. Dühösen elhessegetem a kényelmes napomat tönkretevő ideát, s inkább az útszélen ugrókötelező gyerekeket figyelem, hátha akad egy jó fotó téma. 
Ahogy elhaladok mellettük, megállnak egy pillanatra és furcsán megbámulnak. Nem tulajdonítok sok jelentőséget a közjátéknak, de aztán a hátam mögül egyikük boldogan felkiált:

Pítör tícsör!

Van abban valami bámulatos, hogy az alig kétszáz lakosú faluban épp belebotlok az egyik tanítványomba (akivel valószínűleg órám sincs, mert nem emlékszem rá)... Felvállalva, hogy hétfőn mindenki tudni fogja, mit csináltam vasárnap, mászok tovább. 


A nő akit...
Azon tűnődöm, Trabzon nem is olyan rossz hely, csak a központ olyan fojtogató és tűrhetetlen hosszab idő után. A város hegyközti nyúlványai szerethetőek, zöldek és sokkal-sokkal barátságosabbak mint a szürke és tömött központ. Az a bölcs gondolatom támadt, hogy Trabzon egy gyönyörű, de kielégítetlen nő, akit a török építészet és habitus megerőszakolt és nagyon csúnya ruhákba szuszakolt. A nő bosszúként pedig mindenkivel igyekszik megutáltatni magát. 

Szóval, mi a tanulság? Most, hogy megint az ágyon terpeszkedek tudva, hogy már csak pár hét van hátra ittlétemből. Talán az, hogy Trabzon mégsem olyan rossz hely? Vagy az, hogy tényleg csak az atitűdön múlik minden? Esetleg az, hogy a város egy kielégítetlen prosti?

Én már tényleg nem tudom. Trabzon- annyi óra, nap és hét fejtörés után továbbra is egy termetes kérdőjel. 

2013. március 28., csütörtök

Minden török mélyen janicsár

Kábé négy hónapja írtam pár sort az angol blogon a török férfiakról. Most annak a posztnak a folytatása következik: kiderül, miért szeretném őket egy lándzsával átdöfni vagy lenyilazni, és megtudhatjátok azt is, miért sokkal elviselhetőbbek a török nőknél.

Kezdésképp szeretnék köszönötet mondani a magyar oktatásnak, ugyanis a sok évnyi történelem oktatás nem volt hiábavaló. Mielőtt lábamat először tettem volna török földre, a következő kép alakult ki bennem a törökökről:

- Agresszívak (számolni sem tudom az Ottomán Birodalommal vívott csatákat és ostromokat)
- Piszkosak (sokan voltak, Ázsia népe, innen a sztereotípia)
- Szőrösek (köszönet a törikönyvek illusztrátorainak)
- Hullanak mint a legyek (magyarázatra szorul? én is Lengyel Dénes mondáin nőttem fel)

A gyakorlatban a fenti pontokból aztán majdnem mind be is bizonyosodott.

Először is, agresszívak magyar szemmel nézve: az egyszeri turista dolmusba ülve valószínúleg sírva fakadva takarja el szemét, ahogy a vezető épp az ablakon kihajolva kiabál a szemközt elhaladó sofőrrel miközben egyik kezével az aprót, másikkal a váltást keresi, miközben 60-nal gurul le a tömött belvárosi macskakövön. Aki jól számolt, annak feltűnhetett, hogy a kormányt senki nem fogja.

Mi sem bizonyítja jobban, hogy az agresszió mindennapi dolog, mint a következő anekdota. A dolmusról leszállva ugyanazon a városrészen vágok át, s rögtön a megálló után egy çay ocağı-be botlik az ember. Ezek teázó helyek, kicsi asztalokkal, kicsi székekkel és fürtökben lógó férfiakkal. Annyit ordibálnak egymással minden reggel, hogy egy szép napon fel sem tűnt, hogy épp tömegverekedéssel igyekezték elütni a korai órákat. Vagy húsz férfi igyekezett visszafogni négy-öt társukat, akik tengernyi gyűlölettel szemükben igyekezték szétszedni egymást. A járókelők még oda sem pillantottak, ahogy elhaladtak az alkalmi pankrátorok mellett.

Agresszió 


Egy átlagos török férfi Lévay Péter képzeletéből
A piszkosság csak átvitt értelemben igaz. Az iszlám egyik alapköve önmagad tisztán tartása, ezt a férfiak feltűnően betartják. Ugyanígy az éttermek sőt, olcsó étkezdék is kínosan tiszták, az evőeszköz légmentesen csomagolt tasakban kerül elénk s kaja előtt illik kezet mosni, utána pedig minimum vizes kéztörlőt használni. Ugyanakkor irtó mocskos a környezetük: minden szemetet eldobálnak az utcán, vagy félreeső parkban, s ugyanilyen szorgalommal köpködik meg fikázzák tele a nyilvános helyeket. Utóbbi már-már magyar futballistákat megszégyenítő rutinnal történik, nekem meg hánynom kell szóval lépjünk tovább.

Piszkosság fél 

A szőrösség annyira igaz, hogy az embernek az az érzése támad, hogy Törökországban az arcszőrzet és vele együtt a férfiak felülreprezentáltak. Míg otthon gyakran látunk simaképű csávókat, szőr nélküli török a fehér hollónál is ritkább, és ezzel is érkeztünk a poszt casusához. A törikönyves illusztrátorok annyira jó szuggesztív munkát végeztek, hogy egy török férfiarcot látva akaratlanul is elképzelem őket korhű, 15-16 századi janicsár jelmezben. A szakáll és bajusz miatt ez nem nehéz. Viszont eztán akarva- akaratlanul is elképzelem barátomat, vagy az utca emberét, ahogy az egri vár lejtőin, nyílzápor közepette ront a falakhoz,  görbe szabjával a kezében. Ezzel el is érkeztünk az utolsó pontunkhoz, miszerint...

Hullanak, mint a legyek. Ezt azért nehéz bizonyítani, hiszen a katonaság már évtizedek óta nem vett részt komolyabb vérontást követelő akcióban (a PKK külön sztori, most hagyjuk is). De ha azt vesszük, hogy középiskolában a tengernyi janicsár-seregről olvastunk, itt Trabzonban pedig szinte tényleg olyan, mintha csak férfiak élnének, egészen odáig fajul a helyzet hogy az ember furcsa képzelgésbe kezd. Ködös reggeleken a füstös képeket bámulva azon merengek, vajon hány janicsárt tudnék ledöfni lándzsámmal, mielőtt az a tagbaszakadt, vállas oszmán (az utca túloldaláról) birokra nem kel velem. Ahogy nem bírunk egymással, Dugovics tituszi magasságokba (mélységekbe) emelkedve mindketten alábukunk a bástyáról . Nem tudom, mennyire olvasható le ilyenkor az arcomról az amire épp gondolok, de ahogy a vállas oszmán elhalad mellettem, hosszan megbámul. Talán telepatikus úton sikerült megosztanom vele a vízióm egy részét és nehezen hiszi el, hogy ez a nyámnyila fehér gyaur akár egy törököt is letudna győzni.

Tehát dupla az utolsó kettő pontért. Mielőtt teljesen megtébolyulnék, zárszóként csak annyit szerettem volna mondani, hogy a török férfiak minden negatívum ellenére a férfi nem legkitűnőbb egyénei. Hogy miért? 

Há' mer' évszázadok óta viselik sikerrel az emberi evolúció legfurcsább produktumát: a török nőt.

(A fenti gondolat okán hajlamos vagyok Darwint megtagadni; cél nélkül az evolúció ilyen érthetetlen dolgot nem 
kreál.)

2013. március 25., hétfő

szíszájd

hazamegyek.


a zene az elmúlt év utazós-kesernyés meg édes zenéje. praktikus okokból a trabzoni tengerparthoz köthető.
szeptemberben sokat bandukoltam a parton: a nalan mizéria csak épp kezdetét vette, mint ahogy a munka is. még rendezett sorokkal vágtam neki a reggeleknek és alig megtépázottan sétáltam haza. 

szóval ilyenkor dúdoltam a dalt, ami eredetileg könnyed, kicsit szomorkás hangulatú, de én a dalszöveget átköltve csak a "seaside" szót tartottam meg. a többi fájdalmas ömlengés. lásd:

"Do you want to go to the seaside?
I'm not trying to say that everybody wants to go
I fell in love at the seaside"


helyett egyszerűen

i wanna go the seaside,
thats where nobody cares about you
i fell in love with the seaside,
the place where she wont ever reach you

és a többi.

szóval most hogy tudom, májusban hazamegyek egy kicsit elérzékenyültem. a rendezett sorok már rég szétziláltan, rendszertelenül csüngenek egymás nyakában, ahogy igyekszem tartani a nappal tanító, éjjel valamit mindig körmölő egyén ritmusát. arra gondolni, hogy egy pohár bort iszok fonyódon apámmal vagy épp egy pillepalackot ürítek ki egerben, beszívva az édes haza illatát, csillagot bámulni, satöbbi... 
kisfiú vagyok megint, aki hazamenekül magyarország szoknyája mögé. a szoknya mögé, ahonnan egy éve magabiztosan és bátran bújtam elő. a szoknya, ami mögül untam magam már 22 éve. 

kövezzetek meg, de nekem hiányzik magyarország. oké, most épp sok a hó meg a hülye is, a válság soha nem látott méreteket öltött, amivel a kormány arca egyenes arányban nő. de le van szarva, mert ennél szebb szoknya mögé nem lehet elbújni. 

... s a végén annyira túlcsordul a poszt, hogy magam is elhiszem: a fenti számot csak a balaton mellől lehet boldogan hallgatni.

2013. március 5., kedd

Egy kurva jó tipp

Rájöttem!

A nagy titokra. Az emberiséget egyszerre mozgató és fékező erőre. A Nagy Szervező Gondolatra. A neve már-már olyan nevetséges, hogy senki sem fogja elhinni nekem. Maga a Kondás ereszkedett le égi trónusából és súgta a fülembe: "Csak csináld!".

Csak csináljam? "Csak csináld", mondta a Kondás erélyesebben.

Ízlelgettem a két szavacskát. Csak csináld! Vajon melyik lebuj szobája mellett osont el a Kondás, amikor megfogant a gondolat? Ennyit a magasztosságról. Az ezernyi filozófusról, irodalmárról, bölcs emberről. Hány élet veszett kárba! Hány bonyolult gondolat került papírra, amikor a Nagy Szervező Gondolat mindvégig ott volt az orrunk előtt. Tényleg ennyire ostoba lett volna a Bölcs Alkotó, hogy Nike szlogennek álcázza a nagy titkot?

Tényleg.

Mert tényleg ilyen egyszerű az egész. Ha csinálod, boldog vagy, ha nem, hát akkor nem vagy boldog. Még ha hülyeséget is csinálsz, legalább csinálsz valamit így nincs időd megállni azon bambulni pl, hogy miért költöztél ki Trabzonba. Ha viszont leállsz: elkezdesz keseregni, agyalni a "mi lett volna ha..." kezdetű soron, az emberi lélek örökkévaló egyfelvonásos tragikomédiáján. Egyszerűbben: keseregni mindenki és mindenkoron tud; csinálni már nem mindenki tudja. 

(...)

Elkezdtem tisztelni az egyszerű munkahelyeket. Egyetemistaként, hivatalos álmodozóként ki nem állhattam a gondolatát sem, hogy bolti eladó, taxis vagy virágárus néni legyek valamikor. Nagy gondolkodó akartam lenni. Aki foglalkozik az élet nagy kérdéseivel miközben százezrek robotolnak. Pökhendi, mondhatni pöcsfej módra úgy gondoltam én hasznos tagja leszek a társadalomnak. Előrelódítom majd Magyarország leragadt szekerét forradalmi gondolataimmal, élcelődő de jótékony szavakkal- mondtam magamnak. Milyen tekintettel néztem néha a buszsofőrre! Szegény bolond, voltak álmai de mind feladta s így nem volt mit tenni mint a BKV kötelékében megkeresni a napi betevőt. Megírtam az egész életútját csak hogy jobban érezzem magam a pöffeszkedő tétlenségemben. Most viszont szeretnék buszsofőr lenni, és felképelni magamat visszamenőleg. Százszor.

(...)

Reggelente épp annyi időm van, hogy a közlekedési lámpákról filozofáljak. De néha csak a sofőrt bámulom. Ő már évek óta semmit nem csinál, csak napi kb. 10 órában járja ugyanazzal a forddal a városközpont-külváros utat. Piszkos, erős kezével biztos zsebet formál, ahogy az utasok előrenyújtják neki az aprót. Soha nem áll meg, vezetés közben váltja fel a legnagyobb bankókat. Soha nem téved, minden kerülőutat ismer, engedelmesen fékez, ajtót nyit ha kiszállnál. És ennyi. Nem akar török forradalmat. De még trabzonit sem. Otthon van egy családja, vagy nem. Másnap felkel, dolgozik.

És ezen a ponton őrülök meg. Értem én, kedves Szervező Gondolat, hogy csak csinálnom kell. De mi a faszt? Leírjam egyáltalán, hogy fasz? Kérdezzem vagy kijelentsem? Vagy csak mutassam? Békét kötöttem a véletlennel, megtagadtam a sors létezését. És mégis: az ezernyi lehetőség adta pihekönnyű teher alatt akarok összeroppanni.

... néha megértem a hívő embereket. Isten egy tökéletes kifogás minden jóra és rosszra egyaránt amikor már nem merjük felvállalni a terheket. Én voltam olyan merész, hogy ha már magamra kentem a szart, most legalább sajátomnak nevezem. A kérdés már csak az: mikor kezdem el csinálni, és nem csak írni róla...

Csak csináld. Kurva jó tipp mondhatom.